Sprzęt muzyczny

AKCESORIA GITAROWE

Wybierając się do sklepu muzycznego w celu kupna pierwszej gitary, zwykle myślimy o tym jaki model gitary kupić i ewentualnie o tym jakiego wzmacniacza potrzebujemy w przypadku jeśli decydujemy się na zakup gitary elektrycznej. Co prawda taki sprzęt w zupełności wystarczy do nauki gry na gitarze, jednak warto pamiętać o akcesoriach, których cena zwykle jest bardzo niska, a które są w stanie wpłynąć na poprawę brzmienia, komfortu gry, lub przynieść ze sobą inne korzyści w zależności od tego jakie akcesoria wybierzemy. Kupując pierwszą gitarę, warto posiadać podstawową wiedze z zakresu tego instrumentu. Wiele nauczą nas różnego rodzaju darmowe poradniki muzyczne, które można znaleźć bez problemu w sieci, ale możemy również zapytać o poradę kogoś z obsługi w sklepie. Jakie akcesoria gitarowe są warte uwagi i które z nich najlepiej kupić wraz z instrumentem?

TUNER I METRONOM

Aby móc skutecznie uczyć się gry na gitarze i cieszyć z tego procesu, instrument należy nastroić. Strojenie gitary bywa uciążliwe dla osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z gra na gitarze, a warto pamiętać o tym, by instrument stroić przed każdą grą. Strojenie za pomocą słuchu jest niemal niewykonalne dla osoby, która dopiero uczy się grać, ponieważ słuch takiej osoby jest niewystarczająco rozwinięty, a ona sama nie ma w tej kwestii jeszcze żadnego doświadczenia. Można zdecydować się na zakup kamertonu, który wydaje z siebie dźwięk wysokości perfekcyjnie nastrojonej najcieńszej struny „e”. Następnie dostrajamy tą strunę do wysokości dźwięku kamertonu, a następnie dostrajamy wszystkie kolejne. Jest to żmudna praca, choć niewątpliwie kształcąca. Początkujący muzyk chce jednak poświęcać czas na naukę gry, a nie strojenie gitary. Tu z pomocą przychodzi klasyczny tuner gitarowy, zwany potocznie stroikiem. Jest kilka rodzajów stroików, a najbardziej podstawowy posiada wbudowany mikrofon. Wystarczy włączyć urządzenie, szarpnąć wybraną strunę, a na ekranie tunera pojawi się informacja według której powinniśmy poluzować lub naciągnąć mocniej strunę. W taki sam sposób postępujemy z każdą następną struną. Jeśli jednak w pomieszczeniu w którym się znajdujemy jest hałas, może się okazać, ze tuner będzie wyłapywał dźwięki z otoczenia, co może skutecznie utrudnić proces strojenia gitary. Jeśli planujemy nastroić gitarę elektryczną lub akustyczną z wbudowanym przetwornikiem, możemy zdecydować się na wybór stroika z wbudowanym wejściem na przewód instrumentalny. Wówczas wystarczy połączyć tuner z gitarą za pomocą takiego przewodu i stroić bez obaw o hałas w domu, ponieważ sygnał będzie wykrywany bezpośrednio przez przetwornik w gitarze. Kupując stroik, warto pomyśleć także o urządzeniu takim jak metronom. Sprzęt ten służy do wybijania rytmu w metrum jakie wybierzemy. Doskonale sprawdza się on do nauki, ponieważ możemy wybrać wygodne dla nas metrum i grać, starając się pozostać w rytmie. Po pewnym czasie zauważymy, że coraz lepiej trzymamy się rytmu, a gra z metronomem jest nie tylko owocna, ale i przyjemna.

KOSTKI GITAROWE

Do najtańszych akcesoriów nalezą bez wątpienia kostki gitarowe, których cena oscyluje wokół złotówki za sztukę. Kostki różnią się od siebie przede wszystkim grubością, ale także i kształtem czy materiałami z których są wykonane. Powinniśmy znaleźć taką kostkę, która będzie dla nas najwygodniejsza. W tym celu powinniśmy po prostu przetestować różne modele, dlatego dobrym pomysłem będzie zakup kilku zupełnie różnych kostek, ponieważ grając na nich, bardzo szybko sprawdzimy jaka grubość kostki odpowiada nam najbardziej.