Festiwal Polska Akademia Gitary

Od klasyki, po flamenco i muzykę alternatywną – VI edycja Festiwalu to trzy niezwykle ciekawe i odmienne weekendy, których wspólnym mianownikiem jest gitarowe brzmienie. Staramy się, aby każdego roku Festiwal odkrywał i promował nowe, niezwykłe miejsca Regionu – sale koncertowe, dworki, kościoły, a także synagogi i folwarki, których urok współtworzy klimat koncertów. Organizujemy kilkadziesiąt wydarzeń, które za każdym razem, przez miesiąc czynią Wielkopolskę prawdziwą stolicą sześciu strun.

Ten muzyczny maraton ponad 40 koncertów, rozpoczną dwie Inauguracje zatytułowane „Argentyńska noc”. Łukasz Kuropaczewski (gitara) i Marcin Wyrostek (akordeon)  zaprezentują
się w repertuarze mistrza tanga, Astora Piazzolli, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod batutą Bohdana Jarmołowicza.

Gwiazdą Festiwalu będzie Manuel Barrueco (Kuba/USA), jeden z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów klasycznych na świecie, który po wielu latach znów powróci do Polski. Ponadto wśród zaproszonych artystów znaleźli się Petrit Ceku (Chorwacja), Aynur Begutov (Rosja), Carlos Piñana (Hiszpania), Giuseppe Feola (Włochy), Jan Depreter (Belgia), czy Carles Pons (Hiszpania).

Festiwal Polska Akademia Gitary to więcej niż oferta artystyczna. To także idea popularyzacji gitary wśród różnych grup odbiorców. Niezwykle istotną częścią Festiwalu są warsztaty dla młodych adeptów gitary klasycznej, którzy swoje umiejętności szkolić będą pod okiem międzynarodowej kadry dydaktycznej. Mistrzowskie kursy odbędą się w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, w której wystąpią również laureaci pierwszego Konkursu o Złotą Gitarę.

Tego lata znów udowodnimy, że na gitarze zagrać może każdy. Stworzymy filmy instruktarzowe do festiwalowego przeboju, by podczas Happeningu Gitarowego pod poznańskim Ratuszem zagrać wybrany przez internautów utwór grupy Dire Straits Sultans of Swing.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja biografii Marka Knopflera, gitarzysty słynnego dzięki swojej technice gry palcami na gitarze elektrycznej. Podobnie jak w ubiegłym roku podczas koncertu „W hołdzie Whitney Houston” przekonamy słuchaczy, że wielkie przeboje, również te Dire Straits, można zagrać symfonicznie.

W drugi weekend gitarowego maratonu, usłyszymy na scenach w Jarocinie, Gnieźnie
i Poznaniu nietuzinkowe polskie gwiazdy. Chcąc dotrzeć do nowego grona odbiorców, wychodzimy poza sale koncertowe, w przestrzeń miejską. Koncerty artystów oryginalnych, których muzykę trudno jednoznacznie skategoryzować organizujemy na scenach plenerowych oraz w tak niezwykłych miejscach jak poznański KontenerART. W tym roku wspieramy bowiem młodą scenę muzyczną, planując występ m.in. Mai Koman – niepowtarzalnej artystki, która porwała miliony widzów przed telewizyjnymi odbiornikami swoją barwą głosu i grą na ukulele, Fismolla, którego album zadebiutował w tym roku na antenie Programu Trzeciego oraz Medulli, autorskiego projektu braci Steczek – Pawła i Piotra, który na co dzień zasila szeregi muzyków z Orkiestry AUKSO.

Natomiast podczas koncertu finałowego usłyszymy gitarę w kolejnej odsłonie. Tym razem będzie to flamenco. Zapraszamy na „Body&Soul”, najnowszy projekt hiszpańskiego gitarzysty Carlosa Piñany i jego zespołu, który łączy w sobie taniec, śpiew i muzykę. Atrakcją festiwalu będą także pikniki gitarowe dla seniorów oraz koncerty dla najmłodszych, wzbogacone o element animacji wizualnych, stworzonych przez dzieci podczas warsztatów w Uniwersytecie Artystycznym
w Poznaniu. 

http://www.akademiagitary.pl/

pag