Gitary elektryczne

KOSZT GITARY ELEKTRYCZNEJ

Każdy muzyk używający gitary elektrycznej doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak uniwersalny jest to instrument. Wpływ na brzmienie gitary elektrycznej ma bardzo wiele czynników, takich jak konstrukcja instrumentu, przetworniki jakie się w nim znajdują, gatunki drewna użyte do produkcji czy osprzęt, jednak zdaniem wielu gitarzystów równie kluczowe jest to jakiego nagłośnienia oraz efektów gitarowych używamy. Początkujący gitarzyści często uważają, że w niewielkim budżecie nie można trafić na dobrze brzmiącą, solidną i wygodną gitarę elektryczną. Jeśli jednak wiemy czym powinniśmy się kierować podczas wyboru, będziemy mogli wejść w posiadanie zaskakująco dobrze wykonanego instrumentu bez konieczności wydawania większej ilości pieniędzy. Czym zatem powinniśmy się kierować kupując pierwszą gitarę elektryczną?

BUDŻET, GATUNKI I PRODUCENCI

Na początku powinniśmy ustalić jaka będzie maksymalna ilość pieniędzy która możemy wydać na zakup instrumentu. Powinniśmy wiedzieć także jaki jest minimalny budżet jeśli chcemy kupić nową, dobrze wykonaną gitarę. Jeśli dysponujemy kwotą w okolicach sześciuset złotych, bez problemu znajdziemy kilka interesujących modeli. Następnym krokiem jaki powinniśmy uczynić jest ustalenie jakie gatunki muzyczne interesują nas najbardziej i które z nich chcemy grać najczęściej. Nie musimy co prawda tworzyć listy ulubionych gatunków, lecz warto podzielić je na dwie grupy, a mianowicie na muzykę delikatną i bardziej agresywną. Jeśli interesuje nas rock i metal, powinniśmy szukać gitary wyposażonej w przetworniki typu humbucker. Przykładem jest Encore Les Paul E99CSB. Jest to typowa gitara elektryczna Les Paul, która bardzo dobrze sprawdzi się ostrzejszych gatunkach muzycznych. Korpus gitary wykonany został z lipy amerykańskiej, a na klonowy gryf z palisandrową podstrunnicą nabito 22 progi. Instrument posiada dwa przetworniki typu humbucker, które dobrze odnajdą się w połączeniu z mocnym, wyrazistym przesterem. Jeśli użyjemy mocnego przesteru w przypadku gitary wyposażonej w przetworniki typu single coil, dźwięk może być zanieczyszczony przydźwiękami i piskami. Jeśli ustawimy gitarę na przetwornik przy gryfie, dźwięk będzie ciepły i bardzo mięsisty, czasami wręcz tłusty. Jeśli jednak ustawimy gitarę na przetwornik przy mostku, dźwięk będzie znacznie jaśniejszy i bardziej dynamiczny, doskonały do ostrych riffów i solówek. Gitara wyposażona została w trójpozycyjny przełącznik za pocą którego możemy ustawić gitarę w taki sposób, aby dźwięk pochodził z obu przetworników jednocześnie, dzięki czemu dźwięk jest głęboki i zrównoważony. Osoby które szukają jaśniejszego i bardziej klarownego brzmienia mogą zdecydować się na wybór gitary wyposażonej w przetworniki typu single coil, takiej jak Encore Tele E2SB. Gitara charakteryzuje się jasnym i bardzo czystym dźwiękiem i dobrze sprawdzi się w gatunkach takich jak blues, country czy lżejszy rock. Bardzo znaczną zaleta instrumentu jest komfort gry, który zapewnia dobrze wyprofilowany, wygodny gryf i niska akcja strun.

GITARA TO NIE WSZYSTKO

Aby móc w pełni cieszyć się brzmieniem gitary elektrycznej, konieczne będzie użycie nagłośnienia, na przykład wzmacniacza gitarowego, zwanego potocznie piecem. Wzmacniacz gitarowy to dodatkowy wydatek, a tańsze, godne uwagi modele dostaniemy w okolicach trzystu złotych. Jeśli jednak mamy dylemat w co do dopłacenia do gitary lub wzmacniacza, lepszym wyborem będzie kupno droższego wzmacniacza, ponieważ sto złotych w przypadku gitary elektrycznej zwykle nie robi zbyt dużej różnicy.