News, Sprzęt

Poradnik – Jaką kostkę wybrać

Wpływ kostek na grę

Kostki, nazywane także piórkami, używane są do gry na wszystkich rodzajach gitar. Gitarzyści najczęściej zwracają uwagę na swoje struny, przetworniki i drewno w gitarze. Nie można zaprzeczyć, są to bardzo ważne czynniki. Zapomina się jednak o tym, że bezpośredni kontakt ze strunami ma właśnie kostka (https://strunygitarowe.pl/pl/c/Kostki-i-pazurki-gitarowe/147).

Na co zwracać uwagę?

Mimo tego, że piórko jest bardzo małym przedmiotem, występuje ono w wielu rodzajach, które różnią się dużą ilością cech.

Zacznijmy od kształtu. Kto powiedział, że kostka musi być okrągła z charakterystycznym ostrym zakończeniem? Te kostki są najczęściej spotykane, ale równie dobrze można zaopatrzyć się chociażby w piórka trójkątne.

Bardzo ważny jest również materiał. Często wybór kostek w obrębie oferty jednego producenta jest olbrzymi właśnie dzięki tej cesze. Tak samo jak z materiałem, z którego wykonane są struny, tu też mamy do czynienia z bezpośrednim wpływem na brzmienie ze względu na zastosowany materiał. Najłatwiej to sobie wyobrazić na przykładzie kolosalnej różnicy pomiędzy brzmieniem wydobywanym przez szarpanie strun palcami a chropowatą kostką. Pomiędzy poszczególnymi rodzajami kostek występują nawet większe różnice niż w zaprezentowanym przed chwilą przykładzie.

Kolejnym aspektem jest grubość kostek. Ta cecha wpływa zarówno na brzmienie, wygodę, szybkość i precyzję gry. Jest to bardzo subiektywna sprawa, nie należy się w tej kwestii kierować jedynie obiektywnymi informacjami, należy wziąć pod uwagę swoje subiektywne odczucia podczas gry kostkami o różnych grubościach.

W końcu same uchwyty kostek może się różnić w poszczególnych ich modelach. Producenci wymyślają wiele ułatwień w tym zakresie, warto dogłębniej zaznajomić się z tym tematem.

Artykuł jest dostępny pod linkiem http://gitarzysci.pl/poradnik-jaka-kostke-wybrac-t58140.html na forum gitarzysci.pl, na którym można znaleźć ciekawe dyskusje i porady z dziedzin gitary i muzyki.