Efekty gitarowe

RODZAJE EFEKTÓW GITAROWYCH

Gitara elektryczna może być używana w każdym gatunku muzycznym, ponieważ jest ona bardzo podatna na kreowanie brzmienia, a dzięki sprzętowi takiemu jak efekty gitarowe jesteśmy w stanie zmienić charakter dźwięku nie do poznania. To dzięki efektom możliwe jest ostre, rockowe granie, ponieważ ten charakterystyczny, agresywny dźwięk możliwy jest dzięki użyciu przesteru. Przester montowany jest w większości wzmacniaczy gitarowych, jednak jest on przedstawicielem tylko jednej grupy efektów. Tak duża ilość brzmień jakie możemy dziś uzyskać została podzielona na kilka podstawowych grup, aby łatwiej było znaleźć efekt na którym zależy nam najbardziej. Jakie to grupy?

PRZESTER

W skład tej grupy wchodzą efekty typu distortion, overdrive oraz fuzz. To one odpowiadają za ostre, rockowe brzmienie i są to najpopularniejsze efekty gitarowe, jednak gitarzyści decydujący się na zakup któregoś z tych efektów zwracają uwagę nie tylko na moc przesteru, ale także na rodzaj i jakość brzmienia. Efekty typu distortion zwykle charakteryzują się stosunkowo jasnym i bardzo dynamicznym brzmieniem, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w najostrzejszych odmianach metalu, podczas gdy overdrive również może zachwycić nas agresywnym dźwiękiem, lecz samo brzmienie zwykle jest delikatniejsze, cieplejsze, a niekiedy tłuste. Dzięki temu overdrive często używany jest także nie tylko do uzyskania typowo rockowego brzmienia, ale również w celu wzbogacenia czystego sygnału. Jest to jednak opis bardzo powierzchowny, bowiem to jak zabrzmi efekt zależy przede wszystkim od producenta. W związku z tym porównywać ze sobą warto jedynie konkretne modele, na przykład efekty Boss, ponieważ overdrive jednego producenta może zabrzmieć jaśniej, ostrzej i bardziej dynamicznie od efektu distortion stworzonego przez inną markę. To dlatego te dwa rodzaje efektów są ze sobą często mylone. W przypadku efektów typu fuzz znacznie trudniej się pomylić, ponieważ oferują one bardzo charakterystyczne, ostre, wręcz siarczyste brzmienia, które świetnie sprawdzają się do rocka czy bluesa.

EFEKTY MODULACYJNE I PRZESTRZENNE

Efekt modulacyjny nie przesteruje nam dźwięku, jednak będzie w stanie wzbogacić je, lub zupełnie zdominować. Jednym z najpopularniejszych efektów tego typu jest chorus, który tworzy dźwięk kilku gitar grających w tym samym czasie. Większość urządzeń tego typu posiada różnorodne pokrętła za pomocą których ustawimy brzmienie. Możemy na przykład określić poziom natężenia efektu czy także stopień rozstrojenia. Obok chorusa prym wiedzie także tremolo, czyli efekt który możemy usłyszeć na początku utworu „Boulevard of broken dreams” zespołu Green Day. Dzięki temu efektowi gitara brzmi tak, jakby grając na niej ktoś jednocześnie kręcił pokrętłem od głośności, wyciszając gitarę i pogłaśniając. Innym bardzo popularnym efektem jest wah-wah, zwany potocznie kaczką. Nazwę ta zawdzięcza temu, że dźwięk rzeczywiście przypomina kwakanie kaczki. Brzmienie to świetnie sprawdza się w wielu gatunkach muzycznych, od delikatnego bluesa po agresywny metal. Główne grupy zamykają efekty przestrzenne, które mają na celu wypełnić już zbudowane brzmienie. W skład nich wchodzi pogłos, za pomocą którego uzyskamy dźwięk podobny do tego który powstaje podczas gry w dużej Sali o dobrej akustyce. Obok pogłosu bardzo chętnie używany jest delay, który tworzy symulację kilku gitar grających w równym odstępie czasu. Efekty gitarowe można ze sobą łączyć w dowolnej kolejności, a to oznacza, ze możliwości kreowania brzmienia są praktycznie nieograniczone. Jeżeli nie chcemy kupować pojedynczych efektów a chcemy mieć możliwość budowania brzmień, doskonałym wyborem będzie multiefekt gitarowy, który jak nazwa podpowiada, jest urządzeniem zawierającym w sobie wiele różnego rodzaju efektów.