Gitary elektryczne

KONSTRUKCJA GITARY ELEKTRYCZNEJ

Wybór pierwszej gitary elektrycznej nie jest tak łatwy jak może się wydawać, ponieważ odwiedzając sklep muzyczny możemy łatwo zaobserwować, że instrumenty te znacznie różnią się miedzy sobą i nie są to jedynie różnice kosmetyczne. Konstrukcja gitary odgrywa olbrzymią role w tym jak instrument zabrzmi i jakim komfortem gry będzie się on charakteryzował, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zastanowić się nad tym czego oczekujemy od instrumentu, tak aby gitara która kupimy spełniała nasze wymagania. Na co powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim?

PRZETWORNIKI I MOSTKI

Kiedy już ustalimy maksymalny budżet jaki możemy przeznaczyć na zakup instrumentu, powinniśmy określić jakie gatunki muzyczne chcemy grać najczęściej. Nie musimy ich co prawda dzielić na poszczególne gatunki, lecz raczej na muzykę lekką oraz ciężką. Muzyka lekka to między innymi jazz, blues, country czy zwykły rock i do takich gatunków bez problemu nada się gitara z przetwornikami typu single coil, które charakteryzują się jasnym i klarownym brzmieniem. Jeśli jednak preferujemy cięższe gatunki muzyczne, takie jak ostry rock lub metal, wówczas lepszym wyborem będzie gitara elektryczna wyposażona w przetworniki typu humbucker, które charakteryzują się cieplejszym i bardziej mięsistym brzmieniem, a tym co przemawia przede wszystkim za ich wyborem jest fakt, że bardzo dobrze znoszą one mocny przester potrzebny do grania metalowych riffów. Co prawda przetworniki single coil również możemy łączyć z przesterem, jednak jeśli będzie on zbyt duży, wówczas w dźwięku mogą pojawić się szumy i piski. Co ważne, nie musimy i nawet nie powinniśmy kojarzyć przetworników single coil jedynie z lekką muzyką a humbuckerów z ostrymi gatunkami, ponieważ ważne są nie tylko możliwości przetworników, ale również charakter ich brzmienia. Z tego powodu wielu gitarzystów wybiera gitary z humbuckerami do grania jazzu, ponieważ potrzebują tego ciepłego i tłustego brzmienia, które znacznie łatwiej jest uzyskać właśnie na przetwornikach typu humbucker. Bardzo duży wpływ na możliwości gitary ma także to jaki posiada ona mostek. Najczęściej spotkamy się z modelami w których zamontowano stały mostek. Jest to bardzo dobry wybór jeśli przede wszystkim cenimy sobie stabilność utrzymywania stroju przez gitarę. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość płynnego podwyższania lub obniżania dźwięku za pomocą wajchy, konieczna będzie obecność ruchomego mostka, przy czym trzeba pamiętać, że niedrogie gitary wyposażone w tego typu mostki mogą zwykle rozstrajać się stosunkowo szybko przy używaniu wajchy. Warto zwracać uwagę także na konstrukcję ruchomych mostków, ponieważ w tańszych modelach gitar są one jednostronne. Dopiero bardziej zaawansowane mostki pozwalają zarówno na obniżanie jak i podwyższanie dźwięku.

KORPUS GITARY

Gitary elektryczne różnią się między sobą także konstrukcją korpusu, co również ma znaczenie nie tylko kosmetyczne, ale także ma wpływ na brzmienie. Gitary typu Les paul zwykle charakteryzują się ciepłym i ciemnym brzmieniem, podczas gdy stratocastery brzmią jaśniej, choć również stosunkowo ciepło. Telecaster natomiast brzmi jasno i bardzo czysto. Największą różnicę usłyszymy jednak porównując gitary solid body, czyli z korpusem w formie płyty, z gitarami hollow body, czyli takimi, które posiadają duże korpusy puste w środku. Te drugie często nazywane są gitarami jazzowymi ze względu na swoje charakterystyczne, czyste i dudniące brzmienie, choć z powodzeniem używane sa także w muzyce rockowej i bluesowej.