Gitary elektryczne

Najlepsze gitary elektryczne dla początkującego

Rozpoczęcie przygody z grą na gitarze może być zarówno ekscytujące, jak i przytłaczające, zwłaszcza gdy przychodzi czas na wybór odpowiedniego instrumentu. Dla początkujących gitarzystów istnieje wiele opcji, ale kluczowe jest znalezienie gitary, która nie tylko będzie znajdowała się w zakresie budżetu, jaki można wydać na instrument, ale także będzie odpowiadała przyszłemu muzykowi swoim brzmieniem oraz komfortem w trakcie gry.

Wybór pierwszej gitary elektrycznej

Na początku należy określić rodzaj muzyki, jaką chcemy grać. Jeżeli marzymy o zostaniu muzykiem rockowym, powinniśmy wybrać gitarę elektryczną, ale również tutaj trzeba zwrócić uwagę na jeden konkretny aspekt. Jeśli zależy nam na tym, aby instrument mógł posłużyć do grania ciężkich, agresywnych, metalowych riffów, powinien mieć przynajmniej jeden przetwornik typu humbucker. Do grania lżejszych gatunków z powodzeniem sprawdzi się gitara wyposażona w przetwornik single coil. Na szczęście bez problemu można trafić na model posiadający oba rodzaje tych pickupów. Należy jednak liczyć się z tym, że wybierając gitarę elektryczną trzeba dokupić do niej sprzęt nagłaśniający, na przykład combo gitarowe, a to oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Squier Telecaster

Squier Telecaster jest gitarą, która chwalona jest zarówno za bardzo przyjemne, jasne brzmienie, jak i wysoki komfort podczas gry. Dzięki stosunkowo niskiej akcji strun na gitarze gra się płynnie i bardzo wygodnie. Instrument posiada charakterystyczny „twang” przy ustawieniu na przetwornik przy mostku, co pozwala uzyskać bardzo jasne brzmienie. Przetworniki single coil świetnie sprawdzą się zarówno do grania lżejszych gatunków muzyki, jak i rocka.

Cort X100

Cort X100 to świetny wybór dla fanów cięższego brzmienia. Instrument jest wyposażony w dwa przetworniki typu humbucker, cechujące się ciemnym, mięsistym brzmieniem. Na gitarze gra się bardzo wygodnie, co docenią nie tylko początkujący muzycy, ale także fani szybkich solówek. W gitarze zamontowano także ruchomy mostek, który pozwala płynnie zmieniać wysokość dźwięku.

Harley Benton SC-400

Ten model firmy Harley Benton to doskonały wybór dla fanów brzmienia instrumentów typu Les Paul. Świetnie sprawdzi się w graniu ciężkich gatunków muzyki, ale dzięki swojej konstrukcji można używać go również do grania jazzu. Przy ustawieniu na przetwornik przy gryfie gitara cechuje się ciepłym, tłustym brzmieniem, ale kiedy tylko ustawimy ją na pickup przy mostku, dźwięk staje się jaśniejszy i bardziej ostry.

Ibanez GRX40

Osobom, które cenią sobie zarówno ostre riffy i solówki, jak i spokojniejsze, balladowe podejście do muzyki warto polecić instrument Ibanez GRX40. Gitara została wyposażona w przetwornik humbucker przy mostku oraz dla single coil, na środku i przy gryfie. Taki układ sprawia, że instrument jest bardzo uniwersalny i z powodzeniem sprawdzi się w niemal każdym gatunku muzyki.

Ibanez AM53

Ibanez AM53 to gitara hollow body, czyli taka wyposażona w puste w środku pudło. Często taka konstrukcja jest nazywana gitarą jazzową, ale nie oznacza to, że instrument nadaje się tylko do grania jazzu. Dzięki obecności dwóch przetworników typu humbucker można ją wykorzystać również do grania cięższych, rockowych riffów.